Vyskúšajte si novú verziu ADC

  CALCIUM CHLORATUM-TEVA sol por (fľ.skl.hnedá) 1x100 ml

ŠÚKL kód:00676
ŠÚKL názov:CALCIUM CHLORATUM-TEVA sol por 1x100 ml (fľ.skl.hnedá)
Držiteľ:Teva Czech Industries s.r.o. (CZE) | Registračné číslo: 39/0292/69-CS | zobraziť všetky humánne lieky tohto držiteľa
Výrobca:IVAX Pharmaceuticals s.r.o. (CZE)
Dodávatelia:TEVA Pharmaceuticals Slovakia s.r.o. (SVK) | zobraziť všetky humánne lieky tohto dodávateľa
Forma:SOL POR - Perorálny roztok
Bez predpisuPred jedlomZapiťDodržiavať odstupy
 
Popis a určenie

Liek s obsahom vápenatej soli, z ktorej sa v organizme uvoľňujú ióny vápnika. Ióny vápnika majú vplyv na normálnu činnosť nervového a svalového tkaniva, tvorbu a pevnosť kostí a znižujú chorobne zvýšenú priepustnosť krvných kapilár sprevádzajúcu reakcie z precitlivenosti (alergické reakcie).
Liek je predovšetkým vhodný pre deti a pacientov, ktorí majú ťažkosti pri prehĺtaní tabliet.

Liek sa užíva na pokrytie zvýšenej potreby vápnika, najmä v období rastu u detí, počas rekonvalescencie, v období tehotenstva a dojčenia. Na odporučenie lekára sa používa ako súčasť liečby pri rednutí, prípadne mäknutí kostí, na urýchlenie hojenia zlomenín a ako podporná liečba pri alergických reakciách, pri zápalových ochoreniach a ochoreniach prejavujúcich sa mravčením prstov alebo jazyka, prípadne v ťažších prípadoch bolestivými svalovými kŕčmi (tetania).

Liek môžu užívať dospelí, mladiství aj deti, taktiež tehotné a dojčiace ženy.
Kalcium je indikované v období gravidity a laktácie, kedy je zvýšená jeho spotreba. Užívanie kalcia počas gravidity zvyšuje kalcifikáciu fetálnych kostí a zabraňuje nadmernému odbúravaniu vápnika z kostí matky (aj počas laktácie).

Spôsob použitia

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí užívajú zvyčajne 1 polievkovú lyžicu 3x denne.

Deti do 1 roku - 1/2 čajovej lyžičky 1x denne
Deti od 1- 6 rokov - 1 čajová lyžička 1x denne
Deti od 6 -15 rokov - 2 čajové lyžičky 1x denne.

Pri liečení chorôb z nedostatku vápnika sa podávajú vyššie dávky (napr. pri osteoporóze): podľa znášanlivosti 1 - 2 polievkové lyžice 3x denne.

Spôsob použitia

Liek sa užíva 1 hodinu pred jedlom. Podáva sa lyžicou (u detí čajová lyžička) a zapíja sa dostatočným množstvom nápoja (čistou vodou, neodporúča sa zapíjať mliečnymi nápojmi). Mal by sa podávať čo najmenej koncentrovaný, silne zriedený roztok pri perorálnom podaní menej dráždi žalúdok. Medzi jednotlivými dávkami musí byť časový odstup najmenej 3 hodiny.

Vstrebávanie kalcia môže byť znížené požitím určitých druhov potravy ako je špenát, rebarbora, strukoviny, otruby, mlieko a mliečne výrobky. Preto sa podávanie kalcia 2 hodiny pred a po požití týchto potravín neodporúča.

Upozornenie

Liek sa nesmie užívať pri ochoreniach: nefrolitiáza, závažná renálna insuficiencia, nefrokalcinóza, hyperkalciémia (napr. pri hyperparatyreóze, hypervitaminóze D, sarkoidóze, pri osteolytických nádoroch ako je plazmocytóm, metastázy do kostí), závažná hyperkalciúria.
U pacientov s miernou hyperkalciúriou a pri miernej až stredne závažnej insuficiencii obličiek je potrebné monitorovať množstvo vylúčeného kalcia a podľa potreby znížiť dávku alebo liek vysadiť.
Pri súbežnom podávaní s vitamínom D (v dávkach vyšších ako 1000 IU) nesmie celková denná dávka prekročiť 1000 mg kalcia a je potrebné sledovať vylučovania kalcia močom.
U pacientov so sklonom k tvorbe močových kameňov sa odporúča vyšší príjem tekutín.
Lieky a potravu s obsahom iných iónov (horčík, draslík, mlieko, minerálky a podobne) užívať s odstupom.
Kombináciu s inými liekmi (aj voľnopredajnými) treba konzultovať.
Liek obsahuje malé množstvo etanolu.

Účinné látky
chlorid vápenatý
Všeobecné informácie vzťahujúce sa k produktu
Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z.
Typ registrácie: NAR - Národná
Exspirácia: 36
Cena a doplatok

Liek nie je kategorizovaný (nemá určenú maximálnu cenu a doplatok).

Upozornenie
Informácie na tomto portáli nesmú byť chápané ako náhrada odbornej zdravotnej starostlivosti. Informácie uvedené na tomto portáli majú iba informačný charakter a nesmú byť použité na liečbu, prevenciu alebo diagnostiku bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom alebo lekárnikom. Prevádzkovatelia ani garanti portálu nenesú právnu zodpovednosť za prípadné chyby týkajúce sa informácií o uvedených produktoch, prípadné chybné uvedenie náhrady produktu alebo za akúkoľvek inú chybu. Používanie a šírenie informácií na tomto portáli podlieha autorským právam.