Vyskúšajte si novú verziu ADC

  URSOSAN cps 250 mg 1x100 ks

ŠÚKL kód:95094
ŠÚKL názov:URSOSAN cps 100x250 mg (blis.Al/PVC)
Držiteľ:PRO.MED.CS PRAHA a.s. (CZE) | Registračné číslo: 87/0178/92-CS | zobraziť všetky humánne lieky tohto držiteľa
Výrobca:PRO.MED.CS PRAHA a.s. (CZE)
Dodávatelia:PROM.MEDIC.SK spol. s r.o. (SVK) | zobraziť všetky humánne lieky tohto dodávateľa
Forma:CPS - Kapsula
 
Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Lekársky predpis + účinná látkaUžiť vcelkuZapiťDodržiavať odstupy
 
Popis a určenie

Ursosan sa používa pri rozpúšťaní cholesterolových žlčových kameňov u chorých s vysokým operačným rizikom a u chorých po rozbití kameňov iným spôsobom. Podmienkou úspešnosti liečby je funkčný žlčník a prítomnosť nezvápenatených cholesterolových kameňov, ktorých priemer nepresahuje 1,5 cm. Ďalej sa používa pri zápale sliznice žalúdka a pažeráka vyvolaného žlčou, pri zápale drobných žlčových ciest vo vnútri pečene, spôsobujúci hromadenie žlče a majúci za následok poškodenie pečene I. a II. štádia (primárna biliárna cirhóza). Ursosan sa používa aj pri primárnom zápale drobných pečeňových žlčovodov (primárnej sklerotizujúcej cholangoitíde), pri zápale pečene s hromadením žlče, pri poruchách trávenia sprevádzajúcich ochorenia žlčníka a žlčovodov. Indikovaný je tiež pri poruchách pečene a zlčových ciest pri cystickej fibróze u detí do 6 rokov do 18 rokov.

Spôsob použitia

Dávku a dĺžku liečby u dospelých určí lekár pacientovi individuálne. Kapsuly sa prehltávajú celé, nerozhryzené, zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. Kapsuly sa musia užívať pravidelne.

K rozpúšťaniu cholesterolových žlčových kameňov sa odporúča zvyčajne dávka 2 až 5 kapsúl denne v závislosti na telesnej hmotnosti (10 mg/kg/deň). Liek je určený na dlhodobú liečbu.

Pri primárnej biliárnej cirhóze I. a II. štádia (chorobné stvrdnutie pečene) a iných stavoch spojených s cholestázou (porucha odtoku žlče) je denná dávka závislá na telesnej hmotnosti, obvykle 14 – 16 mg/kg/deň (2 – 7 kapsúl) rozdelených do 2-3 dávok. Počas prvých 3 mesiacov liečby sa má liek užívať ráno, na obed a večer. Keď sa pečeňové testy zlepšia, celková denná dávka sa môže užiť raz denne večer.

Pri liečení zápalu sliznice žalúdka vyvolaného žlčou a pri poruche trávenia je odporúčaná dávka 1 kapsula (250 mg) denne. Užíva sa večer pred spaním. Celá nerozhryzená kapsula sa zapíja s dostatočným množstvom tekutín. Odporúčaná dĺžka liečby je 10 až 14 dní.

Dávkovanie u detí s cystickou fibrózou od 6 do 18 rokov je: 20 mg/kg/deň rozdelených na 2 – 3 dávky, s následným zvýšením dávky na 30 mg/kg/deň, ak je to nevyhnutné. Kapsuly sa prehĺtajú celé, nerozhryzené, zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutín. Kapsuly sa musia užívať pravidelne.

Upozornenie:
Liečba si vyžaduje pravidelné lekárske kontroly.
Pred začatím liečby sa musí vylúčiť tehotenstvo.
Nemá sa podávať ženám v prvých troch mesiacoch tehotenstva. O možnosti podávania lieku v ďalších mesiacoch posúdi lekár.
O užívaní lieku pri dojčení rozhodne lekár.

Indikačná skupina
87 - Varia I
Všeobecné informácie vzťahujúce sa k produktu
Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z.
Typ registrácie: NAR - Národná
Exspirácia: 48
Cena a doplatok
Maximálna cena
27,47 €  (827,56 Sk)
Pacient
4,04 €
121,71 Sk
14,71 %
Poisťovňa
23,43 €
705,85 Sk
85,29 %
Vývoj cien
Indikačné obmedzenie: NIE
Súhlas revízneho lekára: NIE
Preskripčné obmedzenia: GER, GIT, HEP, INF, INT, KLF
Spôsob úhrady: S - čiastočná >>
Upozornenie
Informácie na tomto portáli nesmú byť chápané ako náhrada odbornej zdravotnej starostlivosti. Informácie uvedené na tomto portáli majú iba informačný charakter a nesmú byť použité na liečbu, prevenciu alebo diagnostiku bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom alebo lekárnikom. Prevádzkovatelia ani garanti portálu nenesú právnu zodpovednosť za prípadné chyby týkajúce sa informácií o uvedených produktoch, prípadné chybné uvedenie náhrady produktu alebo za akúkoľvek inú chybu. Používanie a šírenie informácií na tomto portáli podlieha autorským právam.